Ustájení

Ustájení psa je zapeklitá otázka. Každý má jiné možnosti a představy. Proto v následujících řádcích popíši, jak to mám řešené já a jak nám to s Airou vyhovuje.

Na úvod by si každý majitel karelského medvědího psa měl uvědomit, odkud tato rasa pochází. Je to Karélie, což je území na severu Evropy na rozhraní Ruska a Finska. Průměrné teploty v létě tu jsou 14°C – 16°C a v zimě kolem -9°C až -13°C, z toho jasně vyplívá, že v ČR je o dost tepleji. Můj osobní názor je takový, že takovýto pes nepatří do bytu, ale mnohem lépe mu je venku. Venkovní ustájení je podmíněno kvalitním zabezpečením, abychom zabránili neplánovaným výletům po okolí. Jsou v zásadě dvě možnosti a to buď kvalitní kotec a nebo úvaz. Já jsem zvolil úvaz, protože pro mě skýtá mnoho výhod.

Často se setkávám z názorem, že pes na řetězu je týraný chudák. Není tomu tak! Když se člověk odprostí od předsudků a zapojí hlavu, zjistí, že úvaz není žádný mučící nástroj ze středověku. Já používám řetízek o délce 9 metrů, takže Aira má možnost pohybu skoro na 250 m² !! což když porovnáte se standardním kotcem 3×2 m, kde je to jen 6 m², tak je to ohromný rozdíl. Úvaz je připevněný k boudě za pomocí pružiny účinně tlumící případné rázy.

Tuto variantu jsem volil z toho důvodu, že doslova za plotem se nám pohybuje divoce žijící zvěř ( srnčí, lišky, kuny i černá ) a nechci riskovat útěk.

Další důležitá věc, kterou bych chtěl zdůraznit. Doma na zahradě máme klidový režim, to znamená, že všechny aktivity jako jsou samotný lov, trénink nebo i jen obyčejné venčení a vyběhání probíhá venku. Někdo si myslí, že když pustí psa na velkou zahradu, že to stačí. Já mám zkušenost takovou, že když je pejsek sám, tak si většinou stejně někam lehne, občas si někam popojde, ale celkově moc aktivity nevykonává. V lovecké sezoně ( což je od října do ledna/února ) jsme většinou dvakrát týdně na lovecké akci. A na jedné lovecké akci pes uběhne i přes 50 km, takže opravdu nemusí běhat i doma na zahradě. Po zbytek roku jsme minimálně 5x v týdnu na velkých procházkách ( 2+ hodiny ).

Samotný úvaz je doplněný lehce zateplenou boudou s přístřeškem o rozměrech 110 x 65 x 70 ( D x Š x V ). Půdorys „ložnice“ je 65 x 70 cm. Zateplení je spíš pro můj dobrý pocit, karelský medvědí pes ho moc neocení. Naprosto standardní situace ze zimy je taková, že i v -14°C se spí venku. Bouda se využívá jen při dešti a to většinou jen předsíň.

Naprostá samozřejmost je zajistit, aby během celého dne měl pejsek možnost stínu!!